Wrzesień
POSTCAGE - THE ART OF THE TOY PIANO

4 września (wtorek) 2012, godz. 13:30
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, ul. Muzyczna 10, Lublin

Spotkanie z Margaret Leng Tan połączone z projekcją filmu:
“Sorceress of the New Piano: The Artistry of Margaret Leng Tan
”, reż. Evans Chan, Mode Records USA 2004.

5 września (środa) 2012
100. rocznica urodzin Johna Cage’a!

godz.16:00-17:00
Plac Litewski, Lublin

Happening muzyczny:
„Lekcja” z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych.


godz.19:00
Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5

Koncert:
„THE ART OF THE TOY PIANO” – hołd dla Johna Cage'a. W programie m.in. jego „Suite for Toy Piano” i nowe kompozycje „duchowych dzieci” Cage’a. Wykonanie: Margaret Leng Tan (Singapur/USA) i Paweł Romańczuk (Polska).


……………

“Sorceress of the New Piano: The Artistry of Margaret Leng Tan

(Czardodziejka Nowego Fortepianu: Kunszt Margaret Leng Tan)
Reż. Evans Chan
Mode Records USA 2004, 90min.


Film dokumentalny Evansa Chana przedstawia urodzoną w Singapurze a mieszkającą w Nowym Jorku chińsko-amerykańską pianistkę Margaret Leng Tan. Dokument zaskakuje scenami, w których na strunach fortepianu gra się jak na harfie, a Beethovena można wykonać na dziecięcym fortepianie.
W filmie wypowiadaja się liczni artyści, kompozytorzy i krytycy - m.in. śpiewaczka Joan La Barbara, Edward Rothstein z „The New York Times”, Mark Swed z „Los Angeles Times” i Joshua Kosman z „San Francisco Chronicle”, a także sam John Cage - którzy mówią o jej kunszcie i muzycznym rodowodzie.
Pojawiają się również archiwalne nagrania  tańczącego Merce’a Cunninghama, dzieła malarza Jaspera Johnsa oraz fragment filmu Marcela Duchampa.  Na pierwszy plan filmu wysuwa się wątek ostatniego wcielenia artystki jako pierwszej wirtuozki gry na dziecięcym fortepianie.


……………


Happening muzyczny:
„Lekcja” z udziałem uczniów lubelskich szkół muzycznych


Od momentu powołania pierwszej szkoły muzycznej w Lublinie każdego roku uczniowie spędzają setki i tysiące godzin przy instrumentach w trakcie zajęć lekcyjnych i podczas ćwiczeń w domu. Ucząc się muzyki tworzą kaskady dźwięków o różnych barwach, intensywności brzmieniowej i dynamice, które wtapiaja się w dźwiękową fonosferę otoczenia, uznaną przez dwudziestowiecznych kompozytorów za część świata muzyki. Porządek dźwięków zapisanych w partyturach współgra z hałasem i ambientem miasta, którego główną cechą jest nieustanna zmiana. Ideą happeningu muzycznego „Lekcja” w centrum Lublina na pl. Litewskim jest świadoma kreacja mająca na celu przybliżenie światów muzycznych, które współistnieją obok siebie i które będą towarzyszyły sobie nawzajem do końca świata.   

……………



Koncert:
„ THE ART OF THE TOY PIANO” – hołd dla Johna Cage'a. W programie m.in. jego „Suite for Toy Piano” i nowe kompozycje „duchowych dzieci” Cage’a. Wykonanie: Margaret Leng Tan (Singapur/USA) i Paweł Romańczuk (Polska).

 

fot. Michael Dames

Margaret Leng Tan

Urodzona w Singapurze a mieszkająca w Nowym Jorku, pianistka jest nie tylko „diwą awangardowej pianistyki” (określenie to zostało po raz pierwszy użyte w tygodniku „New Yorker”), ale jest także określana jako „królowa” i „Rubinstein”  dziecięcego fortepianu. Kiedy w 1993 roku odkryła „Suitę na dziecięcy fortepian” Cage'a, zafascynował ją artystyczny potencjał fortepianu-zabawki. Nagrywając w 1997 roku album „The Art of the Toy Piano” weszła do historii muzyki jako pierwszy wirtuoz tego instrumentu.

W 1981 roku poznała Johna Cage’a, z którym współpracowała w ciągu ostatnich 11 lat jego życia, a w 1984 roku otrzymała prestiżową nagrodę amerykańskiej fundacji  National Endowment for the Arts przyznawaną najwybitniejszym solistom . Jest dzisiaj główną propagatorką muzyki Cage'a; „New York Times” uznał ją za najważniejszą współczesną interpretatorkę jego muzyki.

 

fot. Wojtek Kornet

Paweł Romańczuk

Paweł Romańczuk od 2006 prowadzi grupę Małe Instrumenty, komponując i aranżując muzykę do filmów i spektakli oraz kampanii społecznych. Buduje także własne instrumenty i mechaniczne instalacje dźwiękowe. Jest szczęśliwym posiadaczem zbioru ponad 200 instrumentów, które opracował i dostosował do potrzeb pracy na scenie i w studiu. Zajmuje się popularyzacją kultury „toy music” na gruncie polskim, będąc pomysłodawcą serii pokazów i wykładów, a także autorem książki szeroko opisującej to zjawisko. Prowadzi warsztaty z odkrywania nowych źródeł dźwięku oraz idei field recording i site-specific.


……………


Współorganizator:
Teatr Muzyczny w Lublinie
www.teatrmuzyczny.eu