Galeria


Video

Margaret Leng Tan (Singapur/USA)

Margaret Leng Tan (Singapur/USA)

Margaret Leng Tan ma ugruntowaną pozycję jednej z głównych sił amerykańskiej awangardy. Tan, której twórczość obejmuje także kino, choreografię i performance, została okrzyknięta divą awangardowej pianistyki przez pismo „New Yorker”. Jest uznaną interpretatorką Johna Cage’a,  a jej wykonania zarówno muzyki pochodzenia amerykańskiego, jak  i azjatyckiego wykraczają poza powszechnie rozumiane granice muzyki fortepianowej. Często bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Nagrywa dla wytwórni Mode, New Albion i ECM.

Wyróżniona prestiżową nagrodą „National Endowment for the Arts” za osiągnięcia w zakresie solowych recitali, jest też pierwszą kobietą, która uzyskała  doktorat w Juilliard School. Pochodząca z Singapuru Tan odkryła Cage’a prowadząc studia nad przenikaniem się artystycznych trendów Azji i Zachodu; ich współpraca trwała od roku 1981 do śmierci Cage’a w 1992 roku, co zaważyło na jej pozycji wybitnej interpretatorki jego muzyki. Wystąpiła na 45. Biennale w Wenecji w koncercie będącym hołdem dla zmarłego kompozytora. W 2007 roku Tan została ponownie zaproszona do wykonywania jego muzyki na 52. Biennale w Wenecji. Jej nagrania kompozycji Cage’a są przez krytykę traktowane jako dzieła same w sobie. Tan wykonuje muzykę Cage’a w nakręconych dla amerykańskiego PBS filmach z cyklu „American Masters” poświęconych Johnowi Cage’owi i Jasperowi Johnsowi. Jest redaktorem 4. tomu utworów na fortepian Cage’a opublikowanego przez CF Peters.

W 2006 roku odbyła się premiera nowo odkrytego utworu Cage’a „Chess Pieces”, który Tan przygotowała także do publikacji. DVD z Tan wykonującą „Sonaty i interludia” Cage’a  otrzymał tytuł „Desert Island Choice” od Gramophone. Podczas bieżącego roku jubileuszowego Cage’a Tan uczci pamięć swojego mentora podczas uroczystości odbywających się w USA, Europie Wschodniej i Zachodniej oraz Ameryce Środkowej.

Margaret Leng Tan została okrzyknięta „królową fortepianu-zabawki” i „Rubinsteinem fortepianu-zabawki”. Kiedy w 1993 roku odkryła „Suitę na fortepian-zabawkę” Cage’a, zafascynował ją artystyczny potencjał tych instrumentów, a jej przełomowy album „The Art of the Toy Piano” wydany w 1997 roku, uczynił ją pierwszym wirtuozem fortepianu-zabawki. W 2011 roku otrzymała honorowy tytuł Doktora Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork.

Margaret Leng Tan mieszka na Brooklynie z trzema Steinway’ami, dwudziestoma fortepianami-zabawkami i – według ostatnich szacunków – z sześcioma psami.

www.margaretlengtan.com